A kommunikáció lehetõségei és korlátai
Nézd meg ezt a közel 50 perces intejút, ahol arról beszélek, hogy a gyerek szempontjából nézve, hogyan hangoznak a generációról-generációra öröklõdõ kommunikációs mintáink!
Gyakorlati módszerek a sikeres szülõ-gyerek kapcsolathoz
„Csupán lehetõséget kapunk, hogy magunkat ilyenné vagy olyanná formáljuk.”
Jose Ortega y Gasset, spanyol filozófus
- Szeretnéd úgy nevelni gyermekedet, hogy közben tiszteletben maradnak mindkettõtök érdekei?
- Szeretnéd, ha gyermeked érzõ, ugyanakkor felelõsségteljes felnõtté váljon?
- Szeretnél megszabadulni attól a generációk óta öröklõdõ beszédmódtól, amely nem segít, hanem gátol minket?
Következõ "Beszélj úgy" kommunikációs tréningek idõpontja:
A két napos tréning 1. és 2. alkalma:
1. alkalom: 2014. március 29. 9:00-17:00
2. alkalom: 2014. április 12. 9:00-17:00
Helyszín: Budapest, VI.ker.
A Szülõi kommunikációs tréning, a díjnyertes szerzõpáros, Adele Faber és Elaine Mazlish: Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy hogy elmesélje címû könyvének anyagából született!
Kriszti, aki két tini (1 fiú, 1 lány) anyukája, 876 km-t utazott Varsóból a tréning miatt, ezt mondta:
"A Beszélj úgy kommunikációs tréning nem csak arra tanított hogy hogyan lehet másképp kezelni a problémásnak vélt szituációkat gyermekeimmel, hanem arra is hogy ha változtatni szeretnék azon ami nem mûködik, akkor azt nem a másikba kell megváltoztatni hanem elsõsorban magamban.
Mindennek értelme van csak meg kell érteni. Ezen a tréningen megtapasztaltam milyen visszahallani saját szavaimat gyermekeim szemszögébõl és annak milyen hatása van.
Megértettem hogy miért nem mûködik az amirõl azt hittem jól csinálom. Most, hogy a tréningen gyakoroltakat kipróbálhatom a valós életben is, úgy érzem új csodákat élek meg a mindennapokban. Ez az egyik legszebb kihívás amivel találkoztam."
Tukacs Krisztina (Varsó)
A sikeres szülõ-gyerek kapcsolat három alappillére:
1. Ismerjük és tudjuk a gyermek korosztályának megfelelõ viselkedési formákat, az egyes személyiségfejlõdési szakaszok jellemzõit.
Ezek tudatosítására ma már rengeteg irodalom áll rendelkezésünkre. Néhányat felsorolva a teljesség igénye nélkül: Bruno Bettelheim: Az elég jó szülõ, Ranschburg Jenõ: Szülõk könyve, Vida Ágnes: Babapszichológia, Vekerdy Tamás könyvei, Deákné B. Katalin: Tudatos Szülõk emblémával ellátott könyvei, kiadványai, foglalkoztató füzetei.
2. Ismerjük Önmagunkat és gyermekünket.
Rengeteg személyiség elemzõ módszer áll rendelkezésünkre, hogy önmagunk és gyermekünk mélyebb motivációit megismerjük és megértsük.
Két módszer ismeretét tartom nélkülözhetetlennek a gyermeknevelésben. Az egyik a Kronobiológiai Pszichogenetika, ami a velünk született személyiségtulajdonságokat mutatja meg, azaz a személyiség valódi énjét, magját. A másik az Enneagram, ami a karakternek a személyiség tulajdonságait mutatja, amely az elsõ 7 évben alakul ki.
3. A személyre szabott kommunikáció!
Olyan kommunikáció, amelynek segítségével le tudjuk fordítani törõdésünket gyermekeink számára a mindennapok során, valamint határt tudunk szabni gyermekeink helytelen viselkedéseinek anélkül, hogy bántóak lennénk.
Ebben segít a Beszélj úgy... Szülõi kommunikációs tréning, amelyrõl az alábbiakban olvasható részletes információ.
"Nyugodtabb lett a légkör..."
"Nem tudom, hogy nálunk mi történt, de mióta alkalmazom a Beszélj úgy technikát - nyilván nem mindegyiket - nyugodtabb lett a légkör. Lilla kislányom érdeklõdve néz rám, meghallgat, nem vág közbe és nem vágja le magát a földre, ha valami nem úgy van, ahogy kitalálta. A rosszallás kifejezése, "nem szeretem, ha..." mondatok elég hatásosak :-)
Segít megtanulni, hogyan mutassuk ki mérgünket anélkül, hogy bántóak legyünk.
Segít megtanulni, hogyan állítsunk fel határokat úgy, hogy megõrizzük a gyerekek szabadságát.
Segít megtanulni, mit tegyünk büntetés helyett.
Segít megtanulni, hogyan támogathatjuk gyermekünket a pozitív, reális énkép, az önállóság kialakulásában.
Segít megtanulni, hogyan fejleszthetjük gyermekünk együttmûködési képességét.
Segít megtanulni, hogyan oldjuk meg békés úton a családi vitákat.
Milyen témákról lesz szó a tréningen?
A egyes foglalkozások rövid ismertetése – avagy mit is fogunk tanulni?
1. Az érzelmek elfogadása – Hogyan segítsünk gyermekeinknek érzéseik feldolgozásában?
„Nem arra van szükségünk, hogy valaki egyetértsen velünk, hanem arra, hogy valaki felismerje mit is élünk át.”
Az elsõ alkalommal olyan kommunikációs készséget tanulunk, amellyel segítjük gyermekeinket, hogy felismerjék és megbírkózzanak a negatív érzéseikkel – düh, harag, csalódottság, félelem, irigység, féltékenység, sértõdöttség stb. Ugyanakkor korlátozzuk az elfogadhatatlan viselkedést, megõrizve a gyermek jóindulatát.
2. Mûködjünk együtt!
„A gyerekek hozzáállása ilyenné vált: Azt csinálok, amit akarok!...A szülõ hozzállása pedig ilyenné lett: Azt csinálod, amit én mondok!...és a csata megkezdõdött!...”
A második alkalommal öt olyan kommunikációs készséget sajátítunk el, amely segítségével együttmûködésre tudjuk tanítani gyerekeinket, anélkül, hogy utasítgatásokat adnánk, sértegetnénk, leckéztetnénk, fenyegetnénk, hibáztatnánk stb. õket. Ami a legfontosabb, hogy mindezek használatával mindkét fél jóérzése megmarad.
3. Büntetés helyett
„ A büntetéssel az az alapvetõ baj, hogy nem mûködik.”
A harmadik foglalkozáson hét készséget tanulunk meg, amely segítségével elkerülhetõ a büntetés, mégis a szülõ kifejezheti erõs rosszallását, ugyanakkor a feleõsség vállalására tanítja gyermekét.
4. Az önállóság támogatása
„Minden szeretetünket, munkánkat, tudásunkat és tapasztalatunkat nekik adjuk, hogy egy napon legyen majd erejük és önbizalmuk elhagyni minket.”
A legtöbb gyerekneveléssel foglalkozó könyv szerint a szülõk egyik legfontosabb célja, hogy segítsék gyermekeiket az önálló emberré válásban, hogy egy napon majd szüleik nélkül is képesek legyenek boldogulni. A negyedik alkalommal hat olyan kommunikációs készséget tanulunk, amely segítségével a gyermek önálló, döntéseiért felelõs személlyé válik.
5. A dícséret
„Az önértékelésnek döntõ szerepe van az ember gondolkodási folyamataiban, érzéseiben, vágyaiban, értékeiben és céljaiban. Ez a viselkedés legfontosabb mozgatórugója.”
Az ötödik alkalommal a dícséretrõl lesz szó. Választ kapunk arra, hogy mely dícséretek azok, amelyek segítenek a pozitív, reális énkép kialakításában, és melyek nem. Megtudhatjuk, hogy az „ügyes vagy”, „okos vagy” dícséretek miért nem mûködnek hatékonyan.
6. Hogy többé ne kelljen szerepet játszaniuk
„Ha lassú felfogásúnak bélyegzed a gyermeked, akkor õ is annak fogja látni magát.”
Ezen alkalommal, hat olyan készséget tanulunk, amelyek segítségével kiszabadíthatjuk gyerekünket a rosszcsont, erõszakos, irigy, "rontó pál", nyafogós, megbízhatatlan stb. skatulyákból, bélyegekbõl.
7. Összegzés, értékelés, tapasztalatcsere, kérdések
"A munka meg fog várni, amíg megmutatod a szivárványt a gyereknek, de a szivárvány nem vár addig, amíg végzel a munkával." Anna Gavalda
és minden összeáll...
Milyen plusszt ad Neked a tréning a "Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy hogy elmesélje" címû könyv elolvasásához képest?
A tréningen az emléleti készségek elsajátítása után, különbözõ szituációkon keresztül gyakoroljuk az egyes kommunikációs technikákat, mielõtt otthon élesben kipróbálnád!
Megbeszélhetjük, eljátszhatjuk a téged érintõ személyes konfliktusokat, amennyiben szeretnéd!
Tanulhatunk csoporttársainktól, ötleteket meríthetünk a problémák megoldására!
Melinda, egy 9 éves kisfiú és egy 6,5 éves kislány ayukája, így látta a tréninget:
"Mikor rátaláltam a "Beszélj úgy..." tanfolyamra az interneten, azonnal tudtam, hogy ott a helyem. Nagyon fontos számomra, hogy a gyerekeimmel értsük egymást és õszintén kapcsolódjunk egymáshoz.
Már az elsõ napon tanult technikával hatalmas sikereket értem el a kommunikációban. Magam is meglepõdtem, hogy mennyire könnyedén motiválhatóak az együttmûködésre, ha értjük õket és magunkat."
Sárfy Melinda (Budapest)
Mi az, amit megígérhetek Neked a tréning során?
Segítõkészséget és garanciát, hogy a Te gyermekednél is mûködik a módszer!
Gyors eredményt és sikerélményt, hogy gyermekedre hatással lesz az új kommunikációs módszer!
Empátiát és barátságos légkört a tréning során!
Különleges élményeket, felismeréseket!
Magasszintû szakmai tudást és többéves oktatói tapasztalatot biztosítok tanulásod során!
Miben más ez a tréning, mint egy hagyományos szülõi kommunikációs tréning?
Azon túl, hogy elsajátítjuk az egyes kommunikációs technikákat, a gyermek és a szülõ egyéniségét, személyiségét figyelembe véve határozzuk meg a hatékony kommunikációs eszközöket.
A Kronobiológai Pszichogenetika
segítségével tudjuk a "Beszélj úgy..." módszerét igazán egyénre szabottá tenni.
Mik az erõsségei és mik a gyengéi?
Mit várhatsz el tõle?
Mire figyelj oda a nevelésben?
Milyen szakma/foglalkozás való neki?
Mennyi az alvásigénye?
Milyen a betegségekkel szembeni ellenállóképessége?
Hogyan viselkedik stressz helyzetben?
Mik gyermeked viselkedésének mozgatórugói, motivációs tényezõi?
Milyen a gyermeked fizikai, érzelmi és intellektuális beállítódása, idegrendszere?
Családon belül milyen energetikai egymásra hatások, kapcsolódások vannak?
A kettõt együtt alkalmazva (a Beszélj úgy... és a Pszichogenetika) nagy tudatossággal, a tõlünk telhetõ legjobbat tudjunk nyújtani gyerekeinknek és tudjuk átformálni magunkat.
Rájövünk arra, hogy miért van az, hogy az egyik kommunikációs technika jól mûködik az egyik gyereknél, a másiknál pedig miért nem. Hatékonyabban, célzottabban tudjuk az elsajátított kommunikációs technikákat alkalmazni gyermekünknél.
Személyes tapasztalataim a tanultakkal kapcsolatban
A lányunk (Míra) 2009-ben, a fiúnk (Márk) 2011-ben születtek. Kb. 1,5 éves volt Míra, amikor kezembe került a „Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje” címû könyv. Nagy hatással volt rám és éjszakákat töltöttem azzal, hogy kijegyzeteltem a könyvet, majd felragasztgattam a feljegyzéseket a házunk fõbb stratégiai pontjaira. Eltökéltem, hogy megtanulom!
Az elsõ tapasztalatom a következõ volt. Lányommal szinte mindig közelharcot kellett vívni, hogy kicseréljem a kakis pelusát. Elõször türelemmel és szép szóval próbálkoztam, majd fenyegetõzéssel „kicsípi a kaki a fenekedet és fájni fog”, aztán jött az erõszak, lefektettem és lefogtam a lábát, majd hatalmas ordítás közepette kicseréltem a pelenkát. Borzasztó volt neki és nekem is. Aztán egy elkeseredett pillanatomban a könyv hatására azt mondtam neki: „Míra, a kakis pelenka a kukába való, a tiszta pelus pedig a Míra fenekére.” Azonnal jött, saját maga lefeküdt és azt mondta: „Anya, cseréld ki a pelenkámat!” Nem hittem a saját szememnek és fülemnek.
Az alábbi témákban olvashatsz még "úgybeszélõs" történeteket! Hogyan lehet másképp?
- Pakolás
- "Anya, félek!"
- "Nem akarok hazamenni!"
- Homokszórás, falfirkálás
- Verekedés
- Ételdobálás
- Csúfolódás
- Az enyém, a tied
- Utálom a tesómat
"Csak azt sajnálom, hogy nem elõbb futottam bele..."
"Nagy hatással volt rám Andi és a "Beszélj úgy..." tréning. Csak azt sajnálom, hogy nem elõbb futottam bele, mert tényleg MÛKÖDIK. És nem csak a 4 évesemmel, hanem a majdnem felnõtt nagyokkal is, sõt a család többi tagjával is. Mindenkinek csak ajánlani tudom! De kitartás és tudatosság, az kell hozzá. A tréning elvégzése annyival nyújt többet pusztán a könyv elolvasásánál, mintha egy klassz útikönyvet nézegetnél, vagy tényleg elutaznál. Megéri."
Bereczk Zsuzsi, Szigetszentmiklós
Én még idõben szeretném megtanulni!
Mit kapsz még a tréning mellé ajándékba?
1. Ajándék: Nettó 5.000 Ft értékben.
Ha március 15-ig jelentkezel a tréningre és határidõre befizeted a részvételi díjat (jelentkezéstõl számított 8 munkanap), akkor megkapsz egy 5.000 Ft értékû 30 perces skype konzultációs lehetõség a tréningen elhangzott bármely témával vagy egyéni problémával kapcsolatban.
2. Ajándék: Nettó 11.300 Ft értékben, minden jelentkezõnek
- 3.500 Ft értékû munkafüzet
- 7.800 Ft + áfa értékû 3 részes online oktatóanyag sorozatunk, a „Együtt rajzolni és közösen alkotni online rajztanfolyam az 1-10 éves korú gyerekek és szüleik részére” általad kiválasztott, és a gyermeked fejlõdését leginkább támogató része.
3. Ajándék: Nettó 7.000 Ft értékben, az elsõ 5 jelentkezõnek
7.000 Ft értékû kronobiológiai pszichogenetikai elemzést a család egy tagja részére, mely megmutatja az egyén veleszületett, öröklött tulajdonságait. Az elemzés írásban készül személyenként 2-3, A4-es oldal.
Mennyibe kerül a Szülõi kommunikációs tréning?
*** Koránkelõ kedvezménnyel !!! ***
34.900 Ft
A maximális létszám: 14 fõ
- Ha mindkét szülõ részt vesz a tréningen, 20% kedvezménnyel 28 000 Ft/fõ a tréning díja.
- Pedagógusoknak, óvodapedagógusoknak 10% kedvezményt biztosítunk, tehát 31 500 Ft/fõ a tréning díja.
Felnõttképzési nyilvántartási szám: 00866-2012, Kommunikációs tréning